Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Prelet neznámeho telesa slneč. sústavou

 

 

Prelet neznámeho telesa Slnečnou sústavou v októbri 2017.

 

 

    Na základe správy vydanej NASA a publikovanej v denníkoch a iných novinách som sa dozvedel, že Slnečnú sústavu navštívilo neznáme teleso zhruba o veľkosti 400 m, ktoré putuje vesmírom veľkou rýchlosťou po nezvyčajnej hyperbolickej dráhe, ktorá sa nepodobá na žiadnu dráhu planét a doteraz známych komét či asteroidov krúžiacich okolo Slnka.

    Toto nezvyčajné teleso, nad ktorým krútia hlavami viacerí astronómovia sa medzihviezdnym priestorom pohybuje rýchlosťou cca 25,5 km/s.  2. októbra 2017 prešlo rovinou obehu planét a asteroidov v Slnečnej sústave vnútri obežnej dráhy Merkúra, čo je podľa mňa už dosť pri Slnku a až o sedem dní prešlo najbližšie pri Slnku cca 37,5 mil. km, čo je asi jedna štvrtina vzdialenosti Zem – Slnko.

     Vplyvom slnečnej gravitácie prudko zmenilo smer a pokračuje veľkou rýchlosťou asi 44 km/s von zo Slnečnej sústavy, pričom 14. októbra 2017 prešlo najbližšie pri Zemi asi 24 miliónov km, čo je 60 – násobok vzdialenosti Zem – Mesiac. Pričom úniková rýchlosť na opustenie Slnečnej sústavy je vo vzdialenosti Merkúra asi 67 km/s, Venuše 49 km/s a Zeme 42 km/s (16,7 + rýchlosť pohybu Zeme asi 25,3 km/s). Ak sa teda teraz pohybuje objekt rýchlosťou 44 km/s, malo by to stačiť na únik z gravitácie Slnka.

    Cez Slnečnú sústavu preletel teda objekt veľkou rýchlosťou pomerne blízko Slnka a aj Zeme... Nie je to len tak, každý objekt – teda aj tento – zanecháva pri svojom pohybe svoju stopu, ktorá sa určite nejakým spôsobom prejaví a určite má pre nás aj nejakú informáciu.

 

 

 

 2.11.2017                                                                                 

Zdroj: http://www.dobrenoviny.sk/c/114734/vedci-z-nasa-priznali-zaznamenali-sme-prvu-navstevu-z-inej-slnecnej-sustavy 

 

 19.11.2017 - doplnené o novší článok. kde je uvedený aj názov tohto telesa - Oumuamua - a je tam aj veľmi zaujímavá veta -

 

znamená to totiž zároveň skutečnost, že Oumuamua přilétla skoro přesně z oblasti, do níž se naše Slunce (a sluneční soustava spolu s ním) teprve chystá".

 

https://nedd.tiscali.cz/astronomove-poprve-sledovali-prulet-mezihvezdneho-objektu-slunecni-soustavou-305467

 

TOPlist